Jön a gyermek után járó alaptámogatás! (Kindergrundsicherung)
Egyszerűbb, egységesebb, célzottabb: A gyermek után járó alaptámogatás különösen az alacsony jövedelmű családok számára ígér könnyítést. A tervezett reform 2025-ben lépne életbe, és a korábbi juttatásokat összefogná. Ki mit kap és milyen feltételekkel?
Németországban gondot okoz a gyermekszegénység. Egy friss tanulmány szerint több mint minden ötödik gyermeket fenyegeti a szegénység. Az infláció, a világjárvány és az energiaválság tovább súlyosbítja ezt a helyzetet.
A gyermekek a szüleiktől függenek. Ha kevés a pénz, az kihat a gyermekek fejlődésére. Aki szegény családban nő fel, nagy valószínűséggel felnőttkorában is szegény lesz. Ezért már régóta követelik a gyermekek után járó alaptámogatást. Ennek 2025-ben kellene megvalósulnia.
Kindergrundsicherung: Mi az?
Németországban a gyermekszegénység legfontosabb kiváltó okai a munkanélküliség vagy a szülők alacsony jövedelme. Ezt az állam is tudja, és ezért az úgynevezett családi pótlék-kiegyenlítési rendszerrel anyagilag tehermentesíti a családokat.
Ez eddig többféle intézkedést tartalmazott, amelyeket különböző módon kell igényelni a különböző hatóságoknál. Ez hosszadalmas, és ahhoz vezet, hogy a családok akár 70 százaléka nem is igényli az államtól a jogosultságát. A tervezett reform célja, hogy ez egyszerűbbé és egyértelműbbé váljon.
A gyermek alapellátás 2025-től kezdődően olyan ellátásokat fog összefogni, mint a gyermektámogatás és a gyermekgondozási segély, a gyermekpótlék, az úgynevezett “oktatási és részvételi csomag” részei, valamint a szociális törvénykönyv szerinti ellátások. A jövőben ez az új családi pótlék két részből fog állni: egy fix alapösszegből és egy rugalmas kiegészítő összegből.
Tervezed a külföldi munkavállalást? Akkor nézz bele a neked készített videós kurzusba! Ha tetszik amit látsz, akkor vásárold meg! Ez lesz a legjobb befektetésed! Kattints a mondatra!
Mennyi pénz áll rendelkezésre?
Az alapösszegnek legalább a jelenlegi formájában a gyermeknevelési támogatásnak kellene megfelelnie. Ez jelenleg 250 euró gyermekenként és havonta. Ezt az összeget a szövetségi kormány létminimum-jelentése alapján kétévente ki kell igazítani. Az alapösszegnek “garantált összegnek” kell lennie, és mint ilyen, nem számolható el olyan szociális juttatásokkal, mint például a szülők állampolgári támogatásával (Bürgergeld).
Azok, akiknek jövedelme nem éri el az összes háztartás mediánjövedelmének 60 százalékát, a szegénység kockázatának minősülnek.
“Gyermek- és ifjúsági szegénység Németországban” című tanulmány, Bertelsmann Alapítvány.
A kiegészítő hozzájárulás mértéke a szülők jövedelmétől függ. Tehát akinek kevés van, annak többet kell kapnia. Az oktatásra és a részvételre vonatkozó átalány (jelenleg 15 euró) mellett a kiegészítő hozzájárulásnak tartalmaznia kellene egy átalányt a gyermekek lakhatási költségeire (jelenleg 150 euró).
Ha a család jövedelme nő, a kiegészítő hozzájárulást csökkenteni kell.
A Lisa Paus (Zöldek) szövetségi családügyi miniszter által 2023 januárjában bemutatott kulcspontok című dokumentumban a következőket olvashatjuk: “A gyermekalaptámogatás kiegészítő összege addig csökken, amíg egy meghatározandó jövedelemszint túllépése után már nem lesz jogosultság.”
Ki részesül az ellátásokban?
A gyermektámogatáshoz hasonlóan az alapellátás is minden gyermek születésétől 18 éves koráig nyújt támogatást. Azok, akik oktatásban részesülnek, a 25. születésnapjukig kaphatják a gyermekalapellátást. A diákok 27 éves korukig kapnak támogatást.
Emellett külön gyermek-alapellátási hivatalt terveznek, amely ezután a szakképző vagy felsőoktatási intézmények adataihoz is hozzáférhet. Azok a nagykorú gyermekek, akik már nem a szüleik háztartásában élnek, közvetlenül kapják majd az összeget.
Hogyan igényelhető a gyermek után járó alapellátás?
A gyermek-alapellátási hivatallal együtt egy új portált is létrehoznak, ahol online – és a lehető legegyszerűbben – lehet igényelni az ellátást. A tervek szerint a szülőknek a továbbiakban nem kell majd jövedelmet igazolniuk. Ehelyett a gyermek-alapellátási hivatal közvetlenül az adóhivataltól kapja majd az adatokat.
Lisa Paus családügyi miniszter arról beszélt, hogy a “polgárok adósságát” “államadóssággá” alakítják át. Ennek érdekében Paus bejelentette, hogy már 2022 végétől bevezetik az úgynevezett “gyermek-alapbiztonsági ellenőrzést”: Eszerint a hatóságok a jövőben aktívan megkeresnék azokat a családokat, amelyek jövedelme egy megfelelő határ alatt van.
Miért van szükségünk gyermek alapellátásra (Kindergrundsicherung)?
Németországban strukturális probléma a gyermekszegénység. A Bertelsmann Alapítvány elemzése arra a következtetésre jutott: több mint minden ötödik gyermeket fenyeget a szegénység. Ez 2021-ben 2,9 millió gyermeknek felel meg. Az értékelés szerint a gyermekeket és a fiatalokat akkor tekintik szegénységi kockázatnak, ha a családjuk a háztartások átlagjövedelmének kevesebb mint 60 százalékával rendelkezik.
Az alapítvány szerint az egyszülős családok, valamint a három vagy több gyermeket nevelő családok aránytalanul nagy arányban érintettek. Az elemzés szerint azok, akik szegénységben nőnek fel, naponta szenvednek a hiánytól, az elhagyatottságtól és a szégyentől, ugyanakkor jelentősen rosszabbak az esélyeik a jövőre nézve.
A tervezett gyermekalapellátás jelentősen javíthatná a szegényebb családok helyzetét. Ez derül ki az Ifo Intézet 2021 októberében a Bündnis 90/Die Grünen megbízásából készített jelentéséből.
Mi történik ezután?
A gyermekalapellátás terveit most szavazzák meg a különböző minisztériumok. Az idei nyári parlamenti szünet után a törvénytervezetnek készen kell lennie, és a jogalkotási folyamatnak el kell kezdődnie. A tervezett gyermekalaptámogatás 2025-ben lépne hatályba. Azt még nem tudni, hogy a tervezett csomag mennyibe fog kerülni.
A szövetségi pénzügyminisztériumnak fenntartásai vannak. Nyilvánvalóan attól tartanak, hogy a gyermekalaptámogatás túl magas lehet, és hogy hiányozna a jövedelemszerző munka ösztönzése. “Minden koalíciós projektnek bele kell férnie a szövetségi költségvetésbe. Emellett meg kell vizsgálni a munkaerőpiacra gyakorolt hatást” – mondták. Christian Lindner (FDP) szövetségi pénzügyminiszter ennek megfelelően kiforratlannak tartja a gyermekalap-támogatásra vonatkozó korábbi terveket.
A szövetségi családügyi miniszter, Lisa Paus (Zöldek) visszautasítja ezt a kritikát, mondván, hogy van egy kész koncepció. Paus úgy látja, hogy a gyermekalaptámogatás a koalíció “legfontosabb központi társadalompolitikai projektje”. A gyermekszegénység Németországban “igazi szégyen”.
Forrás a mondatra kattintva elérhető.